Impregnace – příprava obuvi na podzim a zimu

Kromě estetické funkce pro nás dělají boty jednu velmi důležitou věc – chrání naše nohy a to především před zimou a vlhkem. Aby nás mohly chránit co nejlépe, můžeme jim k tomu během pár minut dopomoci. Mezi zákazníky stále velice oblíbená kvalitní obuv z usní (kožená obuv) má jednu důležitou vlastnost – prodyšnost – tělesné páry a pot mohou odcházet z vnitřku boty a nohy se tak nepřehřívají a nezapařují. Ovšem useň coby přírodní materiál je také nasákavá a dokáže tak nohu chránit před vlhkem z vnějšího prostředí jen po velmi omezenou dobu. A právě voděodolnost obuvi pomáhají velmi dobře prodloužit a podpořit výrobky značky Collonil, které Vám v naší prodejně nabízíme.

Pro Vaše nohy ani boty není vhodné po létě podzimní případně zimní obuv „prostě nazout a jít“. Abyste chránili své nohy co nejlépe a prodloužili životnost Vašich bot, měli byste boty na období plné dešťů a sněhu připravit. Poctivá příprava na vlhké dny má mnoho výhod:

 • prodloužení voděodolnosti obuvi
 • zabránění pronikání nečistot a mastnot do svrchních materiálů obuvi
 • snadnější čištění a zachování pěkného vzhledu obuvi
 • zachování pružnosti a vláčnosti usně

Impregnační přípravky Collonil se Vám doma jistě neztratí, neboť je můžete využít u řady materiálů:

 • usňové materiály
 • syntetické materiály
 • textil
 • texové materiály

Samozřejmostí je použití přípravků Collonil na usňovou obuv, dále také na syntetické materiály, neboť ty se v dnešní době podobají svými vlastnostmi přírodním materiálům natolik, že i u nich je použití přípravků Collonil vhodné. Dále využijete impregnaci Collonil u textilních materiálů použitých na obuvi nebo oděvech vybavených klimamembránami (např. Gore-Tex, Sympa-Tex), protože nebrání volnému odchodu tělesných par ani tyto membrány nepoškozují. Membrána sice sama zajišťuje voděodolnost, ovšem tato její funkce může být časem omezena nebo zcela znehodnocena. Membrána je totiž uložena mezi svrškem (svrchním materiálem) a podšívkou, a tak pokud není svrchní materiál chráněn impregnací, mohou jím proniknout různé nečistoty k membráně a zanést její póry, čímž se znehodnotí jedna z jejích funkcí – prodyšnost (zabezpečení odvodu tělesných par). Dalším důvodem pro používání impregnace u texových materiálů (materiálů s membránou) je pak jako i u jiných snadnější čištění a zachování vzhledu svrchních materiálů.

Aby byla ochrana Vaší obuvi před vlhkem co nejlepší, nezapomeňte na několik rad:

 • novou obuv naimpregnujte ještě před prvním použitím
 • impregnaci na Vaší obuvi pravidelně obnovujte, doba působení ochranných látek je závislá na terénních a klimatických podmínkách
 • celou obuv nastříkejte impregnačním sprejem a nechte chvíli zaschnout, poté postup opakujte do doby, než se přestane sprej vsakovat (mohou to být například i 3 vrstvy), tím zajistíte, že svršek obuvi nasál dostatek ochranných látek a ty pronikly dostatečně hluboko do materiálu, díky čemuž bude ochrana nejefektivnější

Doufáme, že impregnační a další výrobky u nás zakoupené Vaši obuv ochrání co nejlépe. Pokud si nejste jisti jakým způsobem je použít, rádi Vám v naší prodejně poradíme.